Norite pakeisti gyvenimo būdą ir numesti svorio? štai 10 patarimų

Pirma, kas ateina į galvą pradėjus mąstyti apie gyvenimo permainas – tai valios stiprybė. Tačiau iš karto sakau, kad valia – tai labai greitai pasibaigiantis resursas ir dėti bet kokias viltis į ją yra beprasmiška. Norint pasiekti rezultatų, valios išteklius reikėtų naudoti labai atsargiai ir tik situacijose be išeities. Kaip apsieiti nenaudojant daug savo valios atsargų, pademonstruosiu konkrečiu pavyzdžiu. Tikriausiai, dažniausiai pasitaikantis noras – numesti svorio. Siekiant įgyvendinti šį norą, reikia pakeisti gyvenimo būdą. O tam, kad pakeistume gyvenimo būdą, reikia labai aiškiai susidaryti veiksmų strategiją ir iš anksto žinoti, kaip organizuotis gyvenimą namuose bei darbe.

1. Išmeskite visus nesveikus produktus, kad namuose ir darbe jų nebeliktų nei kvapo

Strategiškai svarbus uždavinys, visiems laikams atsisveikinti su pagundomis. Jeigu šaldytuvas bus prigrūstas saldžių jogurtų, ar riebių užkandžių, majonezų, o spintelėse bei stalčiuose bus prikaišiota sausainių, šokoladų ar traškučių, net neabejokite, atsilaikyti tikrai nesugebėsite. Galite pamiršti mintis, kad sugebėsite. To nebus.

Jūsų valia, panaši į piniginę su pinigais. Tai vietinė saugykla, į kurią landžiojama dėl pačių įvairiausių gyvenimiškų priežasčių. Ar tai būtų stresas, ar stiprios emocijos, ar sunkumai kylantys kovojant su kliūtimis kasdieniame gyvenime ir darbe. Taigi galite net nesitikėti, kad po sunkios darbo dienos, po visų tų įveiktų kliūčių jums pasirodys kažkas baisaus suvalgyti pyragaitį, kitą. Vien dėl to turite atsikratyti visomis pagundomis, kad nesimozolintų gundančiai po akimis ir nesiūlytų savo saldžios paguodos. Tai liečia ir alkoholį, mėgstantiems vakarais taurę vyno ar alaus išgerti.

Jei nenorite išmesti, viską suvalgykite per kartą ir daugiau niekad nebepirkite.

2. Pasiruoškite cukraus trūkumui

Be kažko saldaus bus sunku ir jums tikrai užeis noras saldžiai užkąsti ar pagailėti savęs. Iš anksto pasirūpinkite, kad namuose ir darbe (ypač darbe) niekada nepritrūktų sveikų užkandžių, tokių kaip bananai, riešutai, vaisiai, javainiai. Susiraskite nekaloringų lengvai pagaminamų desertų receptų ir išmokite juos gaminti, jie atstos pilnus cukraus desertus iš parduotuvės.

Cukraus trūkumas pasireikš ir atsisakiusiems alkoholinių gėrimų.

Tiems, kas mėgsta užkandžiauti sūriais nesveikais patiekalais, galioja tie patys principai, tik su druska. Keiskite nesveiką baltą druską sveikesne, o užkandžius gaminkite iš daržovių. Pvz. traškučių mėgėjai gali rasti įvairių receptų, kaip pasidaryti labai skanius sveikuoliškus traškučius namuose iš daržovių. Vietoj sūrių nesveikų pirktinių padažų, gaminkite padažus patys iš avokadų ar kitų daržovių.

3. Užsipirkite sveiko maisto atsargų

Be abejonės, jums labai skaudu ir sunku atsikratyti tokiais skanėstais, kaip majonezas, kečupas, traškučiai ar pyragai, tačiau juos nesunkiai galima pakeisti sveikais ir lengvai įsisavinamais produktais. Užsipirkite sveiko maisto ir turėkite jo pakankamai, kad galėtumėte kažką pasigaminti praalkus ar pasiimti į darbą. Šių produktų galite valgyti daug ir sočiai:

  • Avižų kruopos
  • Laukiniai ryžiai
  • Kuskusas
  • Lęšiai, avinžirniai
  • Pupelės
  • Sveikuoliški duoniukai
  • Riešutai ir sėklos (saulėgrąžų, moliūgų)
  • Džiovinti vaisiai
  • Įvairiausių rūšių švieži vaisiai, uogos ir daržovės
  • Žalumynai
  • Prieskoniai
  • Imbieras
  • Alyvuogių, kokoso aliejus
  • Himalajų druska
  • Balzamiko actas
  • Natūralus jogurtas

Mėsos, sūrių ar žuvies nėra šiame sąraše, nes aš jų nenaudoju ir visiems rekomenduoju išbandyti augalinę mitybą, ne tik svorio metimui, o kad pajustumėte koks lengvas ir energingas gali tapti mūsų nas. Yra daugybė straipsnių ir mokslinių įrodymų, kad maitinantis augaliniu maistu galima sumažinti daugybės sunkių ir net mirtinų ligų riziką ar jų visai išvengti. Jau esamus simptomus ar ligų užuomazgas augalinis maistas padeda palengvinti ar visai sustabdyti.

Jei nenorite visiškai atsisakyti gyvulinės mitybos, bent jau eksperimentuokite ilgesniais augalinės mitybos periodais kartą per ketvirtį po mėnesį, arba kartą per mėnesį po savaitę.

Jei maitinsitės gyvulinės kilmės produktais, naudokite tik liesus ir nedidelėmis porcijomis. Atminkite, kad kepsnio dydis neturi viršyti jūsų delno be pirštų dydžio. Ir valgykite jį su daržovėmis nemaišydami su angliavandeniais, tuomet bus lengviau virškinamas ir organizmui bus lengviau pasisavinti reikalingas maistingas medžiagas.

Atsisakykite riebių sūrių ir gyvulinės kilmės riebalų, cukraus ir baltos duonos. Nuo šių produktų labiausiai auga svoris.

Turite visiems laikams išbraukti iš savo mitybos raciono visus spalvotus gazuotus gėrimus. Tai pati nesveikiausia gėrimų kategorija kokią tik galima sugalvoti. Juose labai daug paties pigiausio cukraus, kuris ne toks saldus, dėl to jo kiekis labai didelis. Visada atsiminkite, jei išgėrėte stiklinę spalvoto saldaus limonado – vadinasi suvalgėte stiklinę gryno cukraus.

Gal tokie palyginimai sulaikys jus nuo šių baisių produktų?

Sveikiausias ir vienintelis gėrimas, kuris numalšins troškulį bei papildys organizmui būtinų skysčių atsargas yra vanduo. Visa kita, kas skysta, bet ne vanduo, jau yra maistas ir troškuliui malšinti netinka.

Įveskite taisyklę: jei noriu gerti- geriu vandenį. Jei gėriau sulčių ar kito skysto maisto, tai užskaitoma kaip užkandis, todėl nebeužkandžiaujama daugiau.

4. Neikite apsipirkti būdami išalkę

Žinau, kad esate girdėję tai ne kartą, tik ar darote taip? Jau seniai įrodyta, jeigu žmogus nuėjo į maisto prekių parduotuvę būdamas alkanas, jis būtinai prisikrauna pilną krepšį ne tik nesuvokiamai nesuderinamo, bet kas svarbiausia, daugiausiai nesveiko maisto.

Jei neturite laiko užkąsti prieš eidami bent jau atsigerkite vandens, kad numarintų aklį, ir būtinai turėkite iš anksto paruoštą pirkinių sąrašą, nuo kurio jokiu būdu nenukrypkite.

5. Visą dieną išlaikykite vienodą cukraus kiekį kraujyje

Pirmiausia, vienodas cukraus kiekis jums užtikrins, kad nebus didelių apetito šuolių. Jei valgysite kas 2,5 – 3 valandas, cukraus kiekis išliks stabilus ir atėjus laikui užkąsti, nejausite alkio. Tokiu būdu niekada nepersivalgysite, nes pasisotinti pakaks visai nedaug. Sureguliuoti cukraus kiekį kraujyje padeda sveiki, augalinės kilmės produktai, kurie taip pat padeda ir stiprinti valią.

Taip pat įrodyta, kad stresas, emocijos, įtampa yra tie veiksniai, kurie staigiai pakelia cukraus kiekį ir dėl to mums norisi saldumynų ir riebaus nesveiko maisto.

Todėl labai svarbu išlaikyti pusiausvyrą ir mokytis ramiai reaguoti į kasdienius iššūkius. Tam labai padeda meditacija bei fizinis krūvis.

Dabar pereisime prie antros plano dalies,kuri būtina norint turėti gražią figūrą ir būti sveikais. Tai – mūsų valios stiprybės palaikymas.

6. Paskirstykite namų ruošos, asmeninių reikalų ir darbo krūvį

Neleiskite sau pasilikti jokių neužbaigtų darbų. Visus neužbaigtus darbus jūs nešiojatės savo smegenyse taip, lyg nuolat kramtytumėte nesukramtomą gumą. Žinokite, kad protinė kramtomoji guma tiesiog išsiurbia iš jūsų visą valią.

Ką daryti? Išsiaiškinkite ir užbaikite arba atsisakykite visų neužbaigtų darbų. Susidėliokite prioritetus, pasidarykite sąrašą neužbaigtų darbų, susirašykite aiškias datas, iki kada tai padarysite ir padarykite. O tų, kurie nereikalingi, bet kabo, tiesiog nuspręskite nebedaryti ir visam laikui išmeskite iš galvos.

Lavinkite įgūdį atsijungti. Būtina išmokti atjungti smegenis. Sąmoningai išjunginėkite mintis apie darbą, kai baigiasi darbo diena. Pasivaikščiokite pėsti po darbo bent 10 minučių, kreipdami mintis į malonius dalykus, kad atjungtumėte save nuo darbų. Grįžę namo turite galvoti apie poilsį ir malonų laiką sau ir artimiesiems.

7. Kartais save teks apgauti

Šiuo atveju melas yra naudingas. Mums tikrai ne visada užteks valios pastangų ir disciplinos atsispirti pagundoms.

Pažadėkite (ir vykdykite pažadą), kad kiekvieną kartą prieš leidžiant sau suvalgyti kažką nesveiko, pirmiau suvalgysite kažką sveiko. Pvz., bananą ar obuolį ir palaukę 15! min jau galite imtis tos pagundos. O kad neprailgtų laukti, tuo metu padarykite 15 pritūpimų.

Pastebėsite, kad dažniausiai parėjus tam laiko tarpui ir noras nesveikai užkandžiauti prapuls.

8. Iš anksto turėkite sugalvoję išeitį iš situacijos

Jeigu žinote, jog tam tikromis aplinkybėmis jūs būtinai nusižengsite ir nepaklusite valios balsui, turėkite iš anksto paruoštą planą. Pavyzdžiui, žinote, kad ryt kolegos gimtadienis ir būtinai visi būsite vaišinami tortu. Tokiu atveju vakare pasiruoškite sveiką desertą ir atsineškite jo į ofisą, padėję prie bendrų vaišių, vaišinkitės juo. Jei labai siūlys tortą, atsakysite, “tuoj pabaigsiu šitą ir paragausiu”. Greičiausiai, po kiek laiko apie jus pamirš ir galėsite išsisukti, tačiau ir pasmaguriauti.

Visuomet taupykite savo valios pajėgas, turėdami išankstinį veiksmų planą panašioms situacijos. Tai labai padeda, be to, vysto kūrybingumą, kas irgi yra puiku.

9. Palaikykite tvarką namuose

Skamba lyg ir ne į temą, tačiau tyrimais įrodyta, kad žmogus būdamas tvarkingoje aplinkoje dažniau renkasi sveikesnį maistą, nei tas, kuris gyvena apsikuitęs. Netvarka silpnina valią ir pastūmėja nukrypti nuo savo numatytos veiksmų linijos. Taigi darykite išvadas.

Be to, namų tvarkymas yra puikus fizinis krūvis, kuris, be abejo, labai prisideda prie sveikatos ir gražaus kūno.

10. Išsimiegokite

Miegas – tai vienas iš kritiškai svarbių procesų, reguliuojančių normalų mūsų organizmo funkcionavimą. Jeigu jūs neišsimiegate, organizmas patiria stresą. Stresas jus verčia norėti saldaus, riebaus ir kitokio nesveiko maisto. Taip pat jis slopina valią. Ratas užsidaro. Be to, nepailsėjęs protas rinksis greitą malonumą ir jūs net nesusimąstysite apie ilgalaikius tikslus. Ir jo pasirinkimas bei pasekmės vargu, ar jus nudžiugins.

Ir žinokite, kiekvienas didelis pokytis – tai darbas. Bet vos tik sukursite ir įdiegsite teisingus ir sveikus įpročius, toliau taps lengva ir malonu.

Linkiu taupyti ir ugdyti valią, būti kūrybingais, sveikais ir gražiais. O grožis juk ne vien tik išorė, tai – visuma.