Svorio metimas ir psichologija

Išgirdus sąvoką ,,svorio metimas‘‘ kyla asociacijos su sportu, maisto ribojimu, įvairių mitybos planų sudarymu. Dažnai, žmonės galvoja, kad svorio metimas yra darbas tik su fiziniu kūnu. Tačiau, tai yra kur kas giliau. Savęs fizinio atvaizdo suvokimas slypi mūsų psichologijoje. Tai priklauso nuo to, kaip žmogus save mato: kitų akimis apkūnus žmogus gali sau atrodyti normalios ir sveikos fizinės būklės, o lieknas - gali laikyti save stambiu ir nepatraukliu.

Svorio metimas ir psichologija
vecteezy.com nuotrauka

Svorio metimo etapas yra labai svarbus psichologiškai. Visų pirma, žmogus turi suvokti, ar jam to reikia. Tada, jis turi suvokti, kad tai nebus lengva, todėl kad reikės atsisakyti savo senų mitybos įpročių, pakeisti gyvenimo būdą. Labai dažnai girdima frazė ,,nuo pirmadienio, nuo kitos savaitės pradėsiu sportuoti ir sveikai maitintis‘‘ jau yra psichologinio ryžto užuominos keistis. Tačiau, neretam iš mūsų, atėjus tam ,,lemtingam pirmadieniui‘‘ pritrūksta ryžto ir visa ta užsidegimo motyvacija yra nukeliama į tolesnį laiką. Todėl, tam labai svarbu yra psichologinis pasiryžimas. Visų pirma, reikia išsikelti sau klausimus: ,,ar man pavyks?‘‘, ,,ar man to tikrai reikia?‘‘. Užsibrėžus sau tikslą, svarbiausia laikytis disciplinos. Dažnai, žmonės tiesiog palūžta ir nuleidžia rankas, tikėdamiesi greitų rezultatų. Visų pirma, būtina suvokti, kad tik tikslingi žingsniai padės pasiekti tai, ko tikimasi iš savęs.

Visgi, svorio metimas turi didelę įtaką žmogaus psichologijai ir netgi gali privesti žmogų prie mentalinių ligų. Dažnai, žmonės norėdami greito rezultato, griebiasi drastiškų priemonių: kankina save alinačiomis dietomis, be perstojo sportuoja, jaučia neapykantą sau už vieną ar kitą nuklydimą sporto ar mitybos prizmeje. Tai priveda žmogų prie psichologinių sutrikimų, tokių kaip anoreksija, bulimija, persivalgymo priepuoliai. Anoreksija yra viena iš sunkiausių svorio metimo psichologinių ligų, kuomet žmogus perdėtai sportuoja, visiškai apriboja savo mitybą ir netgi numetęs svorio jis vis dar mato save apkūniu. Tai galima įvardinti kaip ,,gyvenimą kreivų veidrodžių karalystėje‘‘ – žmogus, net ir būdamas fiziškai per daug liesas, žiūrėdamas į veidrodį mato save, ne tokį, koks jis iš tikrųjų yra. Šiuo atveju, yra pradedami bijoti valgyti, kadangi pąsamonė yra užprogramuota, kad valgymas yra blogis, kuris sunaikins, tai ko siekei ilgą laiką – kūno kilogramų sumažėjimo. Šiuo atveju, labai svarbu kreiptis į specialistus, mitybos sutrikimų centrus, kuriuose dirba mitybos specialistai ir psichologai. Būtent šiuo atveju, yra labai svarbi psichologų pagalba. Specialistai turi išsiaiškinti visas psichologines priežastis, kodėl buvo prieita prie tokių drastiškų svorio metimo priemonių, jie turi padėti žmogui išlipti iš ,,kreivų veidrodžių karalystės‘‘. Tačiau, net ir pilnai, tiek fiziškai tiek psichologiškai pasveikus, šio sutrikimo (anoreksijos) randas mentalinėje žmogaus sistemoje išlieka gana ilgą laiką. Todėl, itin svarbu save stebėti, sekti savo mintis, kurios susijusios su svorio metimu ir pajutus, kad buvusi psichologinė būsena gali atsinaujinti nebijoti kreiptis pas specialistus.

Bulimija – dar viena psichologinė svorio metimo būsena, kuomet žmogus pašalina suvalgyta maistą jį išvemdamas, vartodamas laisvinamuosius vaistus, geriant lieknėjimui skirtas tabletes. Šį psichologinį sutrikimą yra sunku pastebėti, kadangi asmuo dažniausiai maitinasi gerai, nealina savęs dietomis, tačiau pavalgęs paslapčia maistą pašalina jį išvemdamas arba vartodamas laisvinamuosius vaistus, kad maistas būtų iš organizmo būtų pašalintas kuo greičiau, dar nespėjus jam susivirškinti. Taip pat, šio psichologinio sutrikimo momentu, žmogus gali suvalgyti itin daug maisto per labai trumpą laiką, viską pašalinti iš organizmo dirbtinai sukeldamas vėmimą, taip guosdamas save, galima valgyti daug ir bet ką ir nekankinti savęs dietomis. Pastebėjus tokius sutrikimus, vėlgi būtina kreiptis į specialistus, kurie visų pirmą turi dirbti su žmogaus psichine būkle.

Taigi, svorio metimas nėra tik darbas su savo fiziniu kūnu ir mityba. Tai yra labai svarbus darbas ir su savo psichologine būsena. Metant svorį, labai svarbu stebėti savo psichinę būklę, stebėti ar mūsų pasąmonė supranta, kada rezultatai yra pasiekti. Todėl, nusprendus, kad fiziniam kūnui metas keistas, labai svarbu įsigilinti į savo psichologinę savijautą, ar užteks ištvermės, ar svorio metimas neprives prie psichologinių ligų. Ne veltui yra sakoma, kad sveika siela – tai ir sveikas kūnas.